Skip to content

Znajdź polską instrukcję obsługi

Jaki odtwarzacz muzyki wybrać? iPod czy inny?

Format odtwarzanych plików i jakość dźwięku – to najważniejsze parametry odtwarzacza muzycznego, na które powinieneś zwrócić uwagę. Funkcjonalne urządzenie umili Ci czas spędzony w trakcie podróży do pracy, pozwoli się zrelaksować lub będzie towarzyszyło w trakcie treningu biegowego – sprawdź czym jeszcze kierować się podczas wyboru odtwarzacza muzycznego?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli odtwarzaczy muzyki, dlatego poszukując tego, który spełni Twoje indywidualne oczekiwania, warto wiedzieć więcej na temat tych urządzeń.

MP3 vs MP4

Odtwarzacze muzyczne są zazwyczaj opatrzone dość enigmatycznymi oznaczeniami – MP3 oraz MP4 – co one właściwie oznaczają? Odpowiedź jest bardzo prosta – pierwszy z nich, czyli MP3 obsługuje jedynie pliki dźwiękowe, a co za tym idzie, za jego pomocą możliwe jest jedyni słuchanie muzyki. W tego typu odtwarzaczach zamontowana jest z reguły pamięć flash, która niestety charakteryzuje się niewielka pojemnością kilkunastu GB.

Z kolei urządzenia oznaczone jako MP4 mogą również wyświetlać filmy czy zdjęcia. Jednym z ich podzespołów jest dysk twardy HDD, który może mieć nawet 10 razy większą pojemność, niż w przypadku pamięci flash.

Jaki odtwarzacz muzyki wybrać? iPod czy inny?

Który wybrać?

Wybierając swój odtwarzacz muzyki przede wszystkim staniesz właśnie przed tym wyborem – MP3 czy MP4. O ile odtwarzacze obsługujące również filmy czy zdjęcia dają większe możliwości rozrywki, o tyle są zazwyczaj większe, dlatego mogą być niepraktyczne, jeśli chciałbyś, aby urządzenie towarzyszyło Ci w trakcie biegania. W takim wypadku lepszym rozwiązaniem z pewnością będzie odtwarzacz MP3, ponieważ modele te mają zazwyczaj kompaktowe rozmiary. Natomiast jeśli chcesz oglądać na odtwarzaczu również filmy, twój wybór padnie na MP4.

W sprzedaży dostępne są również bardziej zaawansowane urządzenia tzn. odtwarzacze MP5 lub PMP, które umożliwiają dodatkowo np. robienie zdjęć lub pełnią funkcję konsoli go gier.

Jakość dźwięku

Bardzo ważnym elementem, na który należy zwrócić uwagę jest także jakość dźwięku. Aby móc dostosować sposób odtwarzania muzyki do jej rodzaju np. popu, jazzu czy muzyki klasycznej, urządzenie powinno być wyposażone w equalizer, czyli korektor pozwalający na zmianę ustawień.

Dodatkowo funkcjonalny odtwarzacz muzyki powinien obsługiwać jak największą liczbę formatów plików np. WMA czy pliki w jakich zapisywane są audiobooki.

Jaki odtwarzacz muzyki wybrać ?

Przegląd modeli

Najpopularniejszymi odtwarzaczami muzycznymi na światowym rynku są naturalnie iPody. Odtwarzacze sygnowane logo Apple wyróżniają się charakterystycznym, eleganckim wzornictwem, które ma ogromny wpływ na decyzje zakupowe, zwłaszcza wśród użytkowników korzystających już z innych urządzeń marki.

W ofercie amerykańskiego Giganta z Cupertino znajdziesz m.in. niewielki odtwarzacz muzyczny dla aktywnych, czyli iPod shuffle – 2GB pamięci i prosta obsługa doskonale sprawdzą się zwłaszcza podczas treningów biegowych. Z kolei iPod nano jest już wyposażony w 2,5-calowy wyświetlacz i 16 GB pamięci. Najbardziej zaawansowanym urządzeniem z oferty Apple jest iPod touch do złudzenia przypominający iPhone.

Ponadto firma Sony, która od czasów legendarnego walkmana specjalizuje się w odtwarzaczach muzyki, ma wiele do zaoferowania. Przykładowo Sony NWZ E580 jest wyposażony w funkcję wyciszania hałasów z zewnątrz, a jego wytrzymała bateria pozwala na nieprzerwane słuchanie muzyki aż przez 70 godzin.