Skip to content
Mediapasaz.pl Logo

Znajdź polską instrukcję obsługi

Mediapasaz.pl Logo

Wybieramy wentylator: na jaki rodzaj urządzenia postawić?

Wentylator to urządzenie odpowiedzialne za odprowadzanie zanieczyszczonego powietrza z domu na zewnątrz. Dzięki niemu pozbywamy się z pomieszczeń nadmiaru pary wodnej. Wentylacja jest kluczowym elementem zabezpieczającym nasze mieszkania przez zarodnikami grzybów i pleśni; z jej pomocą usuwamy także nieprzyjemne zapachy. Istnieje kilka rodzajów wentylatorów – warto je poznać i wybrać najodpowiedniejszy dla naszego domu.

Wybieramy wentylator

Jak działa wentylator?
Wentylator to rodzaj sprężarki. Jego działanie polega na wymuszaniu ruchu powietrza w określonym kierunku, z określoną prędkością. Wentylatory zasilane są za pomocą energii elektrycznej – posiadają wbudowany silniczek, podłączony do instalacji elektrycznej w budynku. Co za tym idzie, muszą spełniać takie same normy, jak wszystkie inne urządzenia elektryczne. Należą do nich odpowiedni stopień ochronności oraz zabezpieczenie przed porażeniem. Istnieje kilka typów wentylatorów; aby wybrać odpowiedni do wykańczanego pomieszczenia, należy rozważyć to, gdzie ma zostać zamontowany oraz jaką konstrukcją powinien się charakteryzować.

Podział ze względu na miejsce montażu
Ze względu na zastosowanie i miejsce montażu wyróżnić można trzy typy omawianych urządzeń. Po pierwsze, w sklepach znajdziemy wentylatory ścienno-sufitowe. Jak sama nazwa wskazuje, nadadzą się do zamontowania zarówno na ścianie, jak i na suficie. Najczęściej stosowane są jako element wentylacji miejscowej – uzupełniać mogą nie do końca sprawną wentylację grawitacyjną. Cechują się stosunkowo niewielką wydajnością. Drugi rodzaj wentylatorów to urządzenia kanałowe, instalowane w przewodach okrągłych. Są bardzo wydajne. Zależnie od potrzeb można je włączać i wyłączać, tak aby uzupełniały działanie wentylacji naturalnej. Trzecim typem są wentylatory dachowe. Montuje się je na wylotach przewodów wentylacyjnych na dachu, mają za zadanie wyciągać powietrze z kanału i wykorzystywać warunki pogodowe do zwiększenia ciągu.

Podział ze względu na konstrukcję
Wentylatory podzielić można również ze względu na konstrukcję. Rodzaj konstrukcji jest ściśle powiązany z zastosowaniem urządzenia, a więc z miejscem montażu. Urządzenia osiowe (inaczej śrubowe) stosowane są w miejscach , w których odprowadzane powietrze ma krótką drogę do przebycia. Mogą być ścienne lub sufitowe, przetłaczają powietrze o niewielkim ciśnieniu. Wentylatory odśrodkowe (promieniowe) przetłaczają powietrze o większym ciśnieniu i montowane są w kanałach wentylacyjnych. Urządzenia o przepływie mieszanym przeznaczone są do montowania w długich kanałach wentylacyjnych o niewielkich spadkach.

Wybierając wentylator musimy rozstrzygnąć kilka kwestii. Po pierwsze, jaka ma być jego wydajność? W jakim miejscu planujemy go zamontować i jakiej konstrukcji wentylatora wymaga usunięcie powietrza z pomieszczenia, w którym urządzenie zostanie zamontowane? Wszystko to pozwoli wybrać wentylator dostosowany do potrzeb (sprawdź urządzenia dostępne na stronie http://www.castorama.pl/produkty/instalacja/wentylacja-i-klimatyzacja/wentylatory.html), a zatem odpowiednio oczyszczający powietrze w naszym domu.Oceń stronę