Skip to content
Mediapasaz.pl Logo

Znajdź polską instrukcję obsługi

Mediapasaz.pl Logo

Być czy nie być programistą?

Nie ma darmowych obiadów, ale jest darmowa wiedza. Wielką zaletą wyboru takiej ścieżki zawodowej jest rozpościerający się przed chcącymi uczyć się programowania ocean materiałów dostępnych za darmo w Internecie. Wyszukiwarki znajdą dla nas poradniki, kursy wideo, blogi dla programistów oraz projekty z otwartym kodem źródłowym.

Być czy nie być programistą 00

Odpada wobec tego konieczność nabywania drogiego wyposażenia, licencji na oprogramowanie bądź specjalistycznych narzędzi oraz środowisk programistycznych. Wbrew pozorom, zbudowana przez nas darmowa baza wiedzy pozwoli na zrealizowanie wielu satysfakcjonujących projektów. Podstawą jest dopracowany pomysł, chęć jego realizacji i idąca za tym motywacja. Nasze osiągnięcia  oparte na darmowych zasobach sieciowych będą cenne, gdy usiądziemy przed komputerem by napisać swe pierwsze CV.

Ile płacą?

W odbiorze społecznym podstawową zaletą zawodu programisty są wykraczające znacznie ponad średnią krajową wynagrodzenia. Tym większe znaczenie ma to w Polsce, gdzie poza granicami Warszawy rozciąga się mazowiecka równina najniższej krajowej. Stąd u nas rozbieżność między przeciętną pensją, a większością stawek w IT jest większa niż w krajach „starej” UE czy innych zamożnych państwach OECD. Powodem takiej sytuacji jest to, że wśród klientów firm informatycznych dominują wielkie korporacje i koncerny zagraniczne dokonujące outsourcingu. Polski pracownik IT jest dla nich i tak znacznie tańszy, niż jego koledzy zarabiający w euro lub w funtach. Polski rynek programistyczny ma też ciągle charakter rynku pracownika, stąd rozmaite firmy próbują „podkupić” najlepszych. Brakom kadrowym sprzyja oprócz tego niż demograficzny i starzenie się społeczeństwa. Również uczelnie nie są w stanie kształcić dostatecznej liczby specjalistów, nie tylko w zawodach technicznych. Tym bardziej przyczynia się to do dobrej pozycji negocjacyjnej kompetentnego absolwenta, który potrafi więcej, niż zaliczanie kolejnych sesji aż do dobrnięcia do obrony.

Dochodowe wiadomości

Trudno popadać w skrajność, bowiem również poza branżą IT można w Polsce zarabiać dobrze lub nawet doskonale. Ekspert i wykwalifikowany specjalista jest ceniony w każdej dziedzinie i w każdym dziale gospodarki. Gdy jest „dostrzegalny”, specjaliści od rekrutacji sami znajdą do niego drogę i zaoferują adekwatne warunki współpracy. Znanym z mediów przykładem są tu dobrzy prawnicy, chirurdzy czy stomatolodzy.  Znacznie lepszym rozwiązaniem niż „przejście” ni stąd ni zowąd do IT (i czasami zostanie przez przeoczenie dyletantem) jest doskonalenie się i poprawienie kompetencji w swym zawodzie.

Zwinny zawód

Zawód programisty, chociaż wymaga komputera i dostępu do Internetu, daje wielką swobodę wyboru miejsca i czasu wykonywania swych obowiązków. Nie jest niczym nadzwyczajnym zadaniowy tryb pracy w oparciu o zdalne wykonywanie projektów, bez potrzeby przesiadywania w biurze. Często pracodawca sam proponuje pewną liczbę dni pracy na odległość w roku lub np. jeden dzień pracy zdalnej na tydzień. Elastyczność sposobu wykonywania zadań sprzyja dobremu wizerunkowi pracodawcy, jak również życiu osobistemu i rodzinnemu pracowników. Brak sztywnego grafika pomaga ponadto w prozie codziennego życia oraz w niespodziewanych sytuacjach np. związanych z wakacyjną podróżą czy chorobą bliskiej osoby.

Jakie wnioski?

Ostatecznie odpowiedzieć na pytanie o wybór ścieżki kariery trzeba samodzielnie. Plusem sektora IT są warunki pracy i osiągane w nim wynagrodzenia. Bez „pomocy” i protekcji można zarobić więcej niż np. prokurator czy sędzia sądu rejonowego. Ponad 10 000 złotych miesięcznie otwiera przed Tobą szerokie możliwości. Jednak takie stawki uzyskują najlepsi, zatem osoby, które nie lekceważą standardów swego zawodu,  są systematyczne, staranne oraz mają duże zdolności analityczno-syntetyczne.  Nie ma potrzeby  bycia genialnym umysłem na miarę Banacha czy Steinhausa, jednak trzeba rozwijać dyscyplinę myślenia i zdolności do precyzyjnego, operatywnego planowania etapów realizacji złożonych zadań.

Praca w IT nie ma niestety samych zalet. Wiele godzin przesiedzianych przed ekranem, nacisk na deadline’y czy konieczność stałego kształcenia się według wymogów rynku to tylko najważniejsze z wad tej profesji.

https://start-up.house/technologies/nodejs

Artykuł Partnera

Oceń stronę