Skip to content
Mediapasaz.pl Logo

Znajdź polską instrukcję obsługi

Czym są komputery kwantowe?

Obliczenia kwantowe to szybko rozwijająca się technologia, która wykorzystuje prawa mechaniki kwantowej do rozwiązywania problemów zbyt złożonych dla klasycznych komputerów. Dziś IBM Quantum sprawia, że prawdziwy sprzęt kwantowy – narzędzia, które naukowcy zaczęli sobie wyobrażać dopiero trzy dekady temu – jest dostępny dla setek tysięcy programistów. Nasi inżynierowie dostarczają coraz potężniejsze nadprzewodzące procesory kwantowe w regularnych odstępach czasu. Wraz z kluczowymi postępami w oprogramowaniu i orkiestracji kwantowo-klasycznej.

Po co nam komputery kwantowe?

W przypadku niektórych problemów superkomputery nie są takie super. Kiedy naukowcy i inżynierowie napotykają trudne problemy, zwracają się do superkomputerów. Są to bardzo duże klasyczne komputery, często z tysiącami klasycznych rdzeni CPU i GPU. Jednak nawet superkomputery mają trudności z rozwiązaniem niektórych rodzajów problemów. Dowiedz się więcej o najnowszych technologiach: http://sprawnefirmy.pl/category/komputery-i-technologia/.

Jeśli superkomputer się zacina, dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że wielka klasyczna maszyna została poproszona o rozwiązanie problemu o wysokim stopniu złożoności. Kiedy klasyczne komputery zawodzą, jest to często spowodowane złożonością. Złożone problemy to problemy z wieloma zmiennymi oddziałującymi na siebie w skomplikowany sposób. Modelowanie zachowania poszczególnych atomów w cząsteczce jest złożonym problemem, ponieważ wszystkie różne elektrony oddziałują ze sobą. Wyznaczanie idealnych tras dla kilkuset tankowców w globalnej sieci żeglugowej jest również skomplikowane.

Czym są komputery kwantowe 01

Dlaczego komputery kwantowe są szybsze?

Superkomputer może być świetny w trudnych zadaniach, takich jak sortowanie dużej bazy danych sekwencji białek. Ale trudno będzie dostrzec subtelne wzorce w tych danych, które określają zachowanie tych białek. Białka to długie ciągi aminokwasów, które stają się użytecznymi biologicznymi maszynami, gdy składają się w złożone kształty. Ustalenie, w jaki sposób białka będą się fałdować, jest problemem o ważnych implikacjach dla biologii i medycyny.

Klasyczny superkomputer może próbować zwinąć białko brutalną siłą, wykorzystując swoje liczne procesory do sprawdzenia każdego możliwego sposobu naginania łańcucha chemicznego przed uzyskaniem odpowiedzi. Ale jako sekwencje białek Czym jest informatyka kwantowa? stają się dłuższe i bardziej złożone, superkomputer zatrzymuje się. Łańcuch złożony ze 100 aminokwasów mógłby teoretycznie złożyć się na jeden z wielu bilionów sposobów. Żaden komputer nie ma pamięci roboczej, aby obsłużyć wszystkie możliwe kombinacje poszczególnych fałd.

Artykuł Partnera