Skip to content
Mediapasaz.pl Logo

Znajdź polską instrukcję obsługi

Dobry specjalista UX – czym się wyróżnia?

W ostatnim czasie popularnym zagadnieniem stało się szkolenie UX designer. Jest to projektowanie doświadczeń użytkownika. Można rozumieć to jako takie projektowanie produktu, by wzbudzał w ludziach jak najwięcej pozytywnych emocji. Choć przeważnie używa się tego określenia do produktów cyfrowych, to nie wyklucza się tutaj fizycznych odpowiedników.

Projektowanie UX – czy jest ważne i jak wygląda?

Podczas projektowania produktu, należy brać pod uwagę wiele czynników. Przede wszystkim powinno się obserwować użytkownika końcowego. Dzięki temu można jeszcze zawczasu zweryfikować pomysł i poprawić działanie produktu. Produkt bowiem musi spełniać konkretne oczekiwania klienta. Dlatego szkolenie UX jest tak niezwykle ważne. Osoby, które się na nie wybierają, muszą przyzwyczaić się do częstego kontaktu z użytkownikiem i otwarciem na opinie. Tylko dzięki temu można stworzyć produkt, który będzie mu w pełni odpowiadał. Każdy UX designer stara się o to, by produkt jak najbardziej odpowiadał potrzebom klienta. Dzięki temu zwiększa się lojalność odbiorców, chętniej polecają firmę i sięgają po inne jej produkty. Nic się nie równa z satysfakcją, jaką odczuwa potem twórca produktu.

Dobry-specjalista-UX-01

Jakie szkolenia UX warto wybierać?

W Polsce od kilku lat pojawia się coraz więcej kierunków na uczelniach związanych z obszarem UX. Można także wybrać się na szkolenia UX, gdzie dokładnie są zaprezentowane najważniejsze zagadnienia związane z tym zawodem. Kursy są szczególnie przeznaczone dla osób, które chcą uczestniczyć w zajęciach po godzinach pracy lub w weekendy. Zwykle są prowadzone przez osoby, które mają swoje doświadczenie i pokazują, jak ta praca wygląda w praktyce. Jeśli chcemy jednak sami się uczyć, powinniśmy się nauczyć najpierw języka angielskiego. Większość materiałów na chwile obecną jest w tym języku. Więc bez jego znajomości ani rusz. Najlepszym rozwiązaniem są jednak szkolenia UX, dzięki którym pod okiem mentora uczymy się wszystkiego, co najważniejsze i szybciej wyzbywamy się błędów. Jako że obecnie jest duże zapotrzebowanie na praktyków UX, to próg wejścia jest stosunkowo niski. Warto zatem korzystać.

Kto może zostać UX designerem?

Aby zostać dobrym specjalistą UX, trzeba przede wszystkim być przygotowanym na ciągły rozwój i poszerzanie wiedzy oraz częsty kontakt z klientem. Nie jest to praca, którą można wykonać w przerwie, w ciągu jednej, krótkiej chwili. By projekt osiągnął sukces, należy do niego przysiąść i się przyłożyć. Poza tym ważne są: umiejętność słuchania i wyciągania wniosków, argumentowania i współpracy z klientem, do tego analityczne myślenie, empatia, zmysł estetyczny. Bardzo przyda się umiejętność posługiwania się językiem angielskim oraz przynajmniej jednym językiem programowania. Jest to przede wszystkim dla ludzi kreatywnych, którzy nie boją się nowych rozwiązań technologicznych. Takie szkolenia UX są prowadzone w wielu miejscach i osoby z różnych branż mogą tam się odnaleźć, a szczególnie psychologowie i socjolodzy. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu każdy może stać się UX designerem.

Artykuł Partnera