Skip to content
Mediapasaz.pl Logo

Znajdź polską instrukcję obsługi

Mediapasaz.pl Logo

Laptopy poleasingowe – sprzęt premium w niższej cenie

Wysokie ceny nowych sprzętów każą nam często rozglądać się za promocjami i wyprzedażami. Niestety, nie zawsze spełniają one nasze oczekiwania, przez co finalnie musimy obejść się smakiem. A może lepiej sięgnąć po sprzęt używany? Laptopy poleasingowe zaoferować mogą wysoką wydajność za niewielkie pieniądze.

Laptop poleasingowy, czyli jaki?

Zanim przejdziemy do przedstawiania wszystkich zalet i wad takiego sprzętu, warto wyjaśnić, z czym w ogóle mamy do czynienia. Laptop poleasingowy, podobnie jak w przypadku samochodów, to urządzenie, które wróciło do leasingodawcy po upływie okresu „wynajmu”.

Z takich usług korzystają głównie duże firmy. Zamiast kupować kilkanaście lub kilkadziesiąt laptopów dla swoich pracowników, biorą je w leasing za miesięczną opłatę. Wszystko to pozwala obniżyć i rozłożyć koszty.

Gdy firma świadcząca usługi leasingu odbiera sprzęt, może go odświeżyć (w przypadku laptopów związane jest to między innymi z instalacją nowego systemu operacyjnego), a następnie sprzedać. Tutaj pojawiamy się my, czyli nabywcy.

Zalety laptopów poleasingowych

Usługi leasingu zazwyczaj dotyczą laptopów biznesowych oraz profesjonalnych urządzeń z wyższej półki. Nowy laptop HP, Acer, Asus czy Lenovo z tego segmentu kosztuje przeważnie od 5000 złotych wzwyż. W ofercie poleasingowej cena ta może być nawet kilkukrotnie niższa. Obecnie bez trudu znajdziemy laptopa za 1500-2000 złotych, który w dniu swojej premiery kosztował 5000-6000 złotych.

Jest to bez wątpienia największa zaleta tego typu ofert. Zwłaszcza że bardzo często wydajność tego typu sprzętów nadal jest wysoka. Procesory Intel Core i7 piątej i szóstej generacji nadal bez problemu poradzą sobie z obsługą programów multimedialnych i biznesowych. Do tego dojść może przyzwoita karta graficzna (np. z serii Nvidia Quadro) oraz dysk twardy SSD. Takie urządzenia okażą się więc zakupem nawet na kilka najbliższych lat.

Z racji tego, iż bardzo często oferty poleasingowe dotyczą laptopów biznesowych i profesjonalnych, skorzystać możemy nie tylko z wciąż dobrych podzespołów, ale również z dodatkowego wyposażenia. Na przykład w postaci czytnika linii papilarnych, stacji dokującej czy też podświetlana klawiatura.

Nie należy zapominać także o tym, że laptopy z tej kategorii zazwyczaj wykonywane są z wysokiej jakości materiałów. I choć niektóre z nich mogą być już dotknięte zębem czasu (a raczej ciężką ręką poprzedniego użytkownika), aluminiowe obudowy wzmocnione włóknem szklanym to nie lada gratka, z której warto skorzystać.

W sieci można spotkać się z wieloma wątpliwościami związanymi ze stanem technicznym laptopów poleasingowych. W większości przypadków jest on jednak co najmniej przyzwoity. Sklepy oferują w pełni wyposażone, kompletne sprzęty, bez poważnych uszkodzeń. Laptopy są wcześniej czyszczone, sprawdzane i testowane pod kątem sprawności działania. Co więcej, niektóre firmy decydują się również na instalację nowych wersji systemu operacyjnego, a nawet montaż dodatkowych podzespołów (np. dysku twardego). Wszystko to sprawia, że tego typu oferty bywają naprawdę atrakcyjne.

I gdyby nie ta bateria…

Bogate wyposażenie, profesjonalne karty graficzne (https://www.morele.net/kategoria/karty-graficzne-12/), wciąż wydajne procesory i wysoka jakość wykonania – wszystko to zachęca do wypróbowania możliwości, jakie dają nam laptopy poleasingowe. Nie oznacza to jednak wcale, że tego typu urządzenia są bez wad. Największy problem w większości przypadków stanowi bateria. Po trzech, czterech czy pięciu latach jej sprawność jest daleka od tego, na co mogą liczyć właściciele nowych laptopów. Baterie w modelach poleasingowych często działają zaledwie przez kilka godzin, w skrajnych przypadkach nie działają w ogóle.

Oczywiście nie jest to przeszkoda, której nie można byłoby pokonać. Najlepszy rozwiązaniem będzie wymiana baterii na nowo, choć tego typu rozwiązanie nie zawsze jest tak proste, jak może się nam wydawać. Część laptopów (zwłaszcza biznesowych) korzysta bowiem z baterii montowanych wewnątrz obudowy. W razie jej wymiany należy więc otworzyć konstrukcję, z czym nie każdy sobie poradzi. Trzeba w takiej sytuacji poprosić o pomoc fachowców, co generuje dodatkowe koszty. Osobnym problemem może okazać się również słabsza dostępność oryginalnych baterii lub ich zamienników.

Niektóre firmy oraz sklepy ułatwiają klientom to zadanie i same wymieniają baterię. Jest to więc kolejna zachęta do tego, aby korzystać z ofert renomowanych sprzedawców.

Laptopy poleasingowe – hit czy kit?

Nie ma wątpliwości, że starsze urządzenia sprzedawane po okresie wynajmu stanowią ciekawą alternatywę dla nowych, często bardzo drogich laptopów. Decyzja o ich zakupie zawsze będzie sprawą indywidualną. Warto jednak jeszcze raz przejrzeć wszystko „za” i „przeciw” – zebrane przez nas argumenty prezentujemy w poniższej tabeli.

Wady i zalety laptopów poleasingowych

ZALETY

  • Niska cena – laptopy biznesowe i profesjonalne można kupić nawet za mniej niż 2 tysiące złotych
  • Dostęp do bogatego wyposażenia – czytnik linii papilarnych, trackpoint etc.
  • Podzespoły w wielu laptopach nadal dają radę
  • Wiele modeli korzysta z wysokiej klasy klawiatur i touchpadów
  • Wzmacniane obudowy

WADY

  • Baterie zazwyczaj mają małą pojemność
  • Należy zwrócić uwagę na stan kupowanego laptopa

Jeśli szukacie tanich laptopów z wyższej półki, oferty poleasingowe mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Zwłaszcza gdy zdecydujecie się na odnowiony sprzęt, gwarantujący dostęp do bogatego wyposażenia dodatkowego.

Artykuł Partnera

Oceń stronę