Skip to content
Mediapasaz.pl Logo

Znajdź polską instrukcję obsługi

Mediapasaz.pl Logo

Jak wybrać dobry przewód HDMI?

Nowoczesne urządzenia audio-wideo – takie jak telewizory i komputerowe monitory Full HD i 4K, odtwarzacze Blue-Ray, konsole do gier, rzutniki multimedialne, komputery przenośne i stacjonarne, a nawet niektóre smartfony i tablety – łączy obecnie jedno: wszystkie te urządzenia zaopatrzone są zazwyczaj w niepozorny port pozwalający na cyfrowy przesył nieskompresowanego obrazu i dźwięku wysokiej jakości. Ten port to HDMI (ang. High-Definition Multimedia Interface). Jednak w obrębie okablowania HDMI występują różne wersje i dlatego, zaopatrując się w kabel HDMI, należy właściwie go dobrać.

Dobry przewód HDMI
Dobry przewód HDMI

Rodzaje kabli HDMI

Istnieje wiele rodzajów kabli HDMI różniących się parametrami. Podstawowymi są: maksymalna szerokość pasma sygnału wyrażana w MHz oraz maksymalna przepływność (TMDS), która dzieli się na maksymalną przepływność wideo oraz audio. Ponadto przewody HDMI można podzielić ze względu na maksymalną obsługiwaną głębię koloru, obsługę różnych formatów dźwięku, możliwość przesyłania sygnału przez internetowy kanał Ethernet, obsługę wysokich rozdzielczości i wiele innych parametrów.

Z uwagi na szerokość pasma HDMI dzielimy na trzy grupy: 165 MHz obsługiwaną przez kable HDMI od 1.0 do 1.2, 340 MHz dla kabli HDMI w wersjach od 1.3 do 1.4c oraz 600 MHz obsługiwane przez kable zgodne z HDMI 2.0. Z kolei przepływność TMDS określa ilość informacji audio i wideo, które mogą być przesyłane przewodem w czasie jednej sekundy i wyraża się ją w Gbit/s Tutaj również możemy wyodrębnić trzy grupy kabli w zależności od wersji standardu HDMI. Wersje 1.0–1.2a mogą maksymalnie przesłać 4.95 Gbit/s, 1.3–1.4b do 10.20 Gbit/s. HDMI 2.0 jest w tym towarzystwie najszybsze i jest w stanie przesłać 18 Gbit/s. Podobny podział dotyczy obsługiwanych głębi kolorów, czyli – mówiąc prosto – ilości kolorów, które mogą być przesłane przez kabel HDMI. Najstarsze standardy od 1.0 do 1.2 obsługują głębię 24-bitową, a nowsze 48-bitową. Zwrotny kanał audio oraz obsługa ultrawysokich rozdzielczości pojawiają się od wersji HDMI 1.4+.

Co warto sprawdzić przed zakupem?

Wybierając kable HDMI, warto sprawdzić, z jakiego są materiału. Jeśli chcemy kupić krótki kabel HDMI, to lepiej poprosić o kabel z żyłami CCA, wykonany z miedzi i aluminium. Z kolei żyły CCS, wykonane z miedzi i stali, są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne i lepiej sprawdzą się w długich przewodach. Często wykorzystuje się zapewniające wysoką przewodność żyły OFC, wykonane z miedzi beztlenowej. Istotna jest również średnica przewodów – większa grubość żył polepsza sygnał.

Kupując kabel do telewizora, najlepiej wybrać przewód określany jako High Speed HDMI z Ethernetem lub po prostu kabel High Speed HDMI o długości maksymalnie 15 metrów i standardzie co najmniej HDMI 1.3, lub lepiej – 1.4. Na podobne okablowanie warto zdecydować się, jeśli chcemy podłączyć konsolę do gier. W przypadku najnowszych konsoli, np. PlayStation 4, najlepiej nabyć kabel HDMI 1.4+ oferujący Dolby TrueHD, synchronizację audio z wideo, zwrotny kanał audio, pasmo o szerokości 340 MHz i maksymalny TMDS na poziomie 10,2 Gbit/s. Dla największych rozdzielczości trzeba zainwestować w przewód HDMI 1.4 lub jeszcze lepiej – w HDMI 2.0. Zwłaszcza ten ostatni standard zapewni obsługę wszystkich dotychczasowych osiągnięć w zakresie przesyłu obrazu, dźwięku i informacji po kablu HDMI. Kable HDMI, spełniające wymagania najbardziej wybrednych klientów, można kupić w sklepie Micros.

Oceń stronę