Skip to content
Mediapasaz.pl Logo

Znajdź polską instrukcję obsługi

Mediapasaz.pl Logo

Smartfon – czym powinien się charakteryzować?

Jeszcze kilkanaście lat temu tego wyrażenia nie było w słowniku, później zaczęło się nieśmiało pojawiać, ale nie wszyscy kojarzyli, o co chodzi, a dziś? Dzisiaj wstyd go nie znać, bo słowo smartfon, jak zresztą samo urządzenie dorównuje popularnością komputerom, telewizorom czy tabletom. Mimo tej znajomości ciągle niektórzy nie wiedzą, na co zwrócić uwagę, by rzeczywiście zakupić solidny, wyposażony w najlepsze podzespoły, sprzęt. Podpowiadamy, co jest ważne!

Smartfon – czy wiadomo, jak go opisać?

Chyba nikt już dzisiaj nie zadaje pytań w stylu: co to jest smartfon? A jak nawet tak, to odpowiedź wcale nie jest taka prosta, jak niektórzy sądzą. To przecież nie tylko sprzęt do dzwonienia i wykonywania połączeń. Coraz mniej zresztą przypomina telefon, z którego się dzwoni do rodziny i znajomych, dziś to bardziej małe centrum multimedialne. Ważne są media społecznościowe, aplikacje czy wysyłanie mail, czyli to samo, co możemy zrobić na komputerze. Nie musimy więc mieć większego sprzętu pod ręką, od kiedy smartfony zaczęły wykonywać praktycznie te same zadania.

Dlatego jak widać, wytłumaczenie tego pojęcia nie jest wcale tak łatwe, a kto wie, jak będzie w przyszłości, czy smartfony jeszcze bardziej nie będą ewoluować. Wróćmy jednak do teraźniejszości i sprawdźmy, jak powinny prezentować się dzisiejsze urządzenia, aby były warte zakupu.

Smartfon - czym się powinien charakteryzować?

Idealny rozmiar wyświetlacza – czy taki istnieje?

Pewnie nie, ale obecnie bardzo popularne są wyświetlacze o rozmiarze pięciu cali. Można pomyśleć, dlaczego akurat tyle? Łatwo to objaśnić ergonomią pracy, a ta jest tutaj bardzo dobra, ponieważ przekątna minimum 4 i maksimum 5 cali pozwala na obsługę całości za pomocą jednego palca. Nie każdy jednak ma takie same dłonie, a więc przed kupnem lepiej to sprawdzić – wziąć interesujące nas model do ręki i go potrzymać. Idealny wyświetlacz więc to taki, który będzie perfekcyjnie pasował do naszej dłoni.

Jaki system operacyjny?

Smartfon bez systemu operacyjnego jest nic nie warty, bo jeśli – używając metafory – sam jest ciałem, to system jest jego duszą. Może i zbyt odważne porównanie, ale dość dobrze pasuje. Do wyboru mamy dziś praktycznie tylko dwa systemy: Android oraz iOS. Do niedawna było jeszcze Windows Phone, ale firma Microsoft zrezygnowała z jego wsparcia i aktualizowania.

Właściwie już podczas kupna decydujemy, jaki system wybieramy, a większa jest szansa, że będzie to Android, który jest zainstalowany na zdecydowanej większości telefonów. Praktycznie wszystkie firmy z niego korzystają, wszystkie oprócz jednej – Apple, bo ta właśnie ma swój – iOS. Jest on tylko dostępny na iPhonach, czyli produktach tej marki.

Smartfon - czym powinien się charakteryzować?

Mózg każdego smartfona.

Procesor to zdecydowanie jeden z ważniejszych, jak nie najważniejszy element każdego smartfona. Jego wydajność wpływa bowiem na to, w jakim tempie będą otwierane aplikacje i ile zadań wykona nasz smartfon jednocześnie. Wpływa to oczywiście na wiele innych funkcji jak odtwarzanie wideo czy granie w gry.

Pamięć – ważne, aby było jej dużo.

Pamięć jest ważna nie tylko w naszym życiu, bo i smartfony muszą mieć jej odpowiednią ilość, aby dobrze funkcjonować. Pamięć RAM wpływa na komfort użytkowania i wydajność smartfona. Najczęściej spotykamy wielkość od 2 do 4 GB pamięci. Zasada jest tu prosta, czyli im więcej, tym lepiej. Jak więc chcemy korzystać z wielu aplikacji w jednym momencie, powinno być w smarfonie zainstalowanej jak najwięcej pamięci RAM.

Równie ważne jest to, jak pojemna jest przestrzeń na dane (czyli pamięć wbudowana i zewnętrza), jak wytrzymała jest bateria w telefonie oraz jakim smartfon dysponuje aparatem fotograficznym. Przyjrzyjmy się tym wszystkim zagadnieniom, by zakup był rzeczywiście udany.

Artykuł Partnera.

Oceń stronę