Skip to content
Mediapasaz.pl Logo

Znajdź polską instrukcję obsługi

Mediapasaz.pl Logo

Pióro czy długopis? Którym pisze się wygodniej?

Spór o to, co jest lepsze do pisania – pióro czy długopis toczy się praktycznie od momentu rozpowszechnienia tego drugiego. Co jest wygodniejsze w trakcie pisania, z użyciem czego można pisać szybciej, bardziej estetycznie? Choć odpowiedzi na te pytania nie są całkiem jednoznaczne, zwolenników obydwu rozwiązań jest wielu.

Sięgając do historii…

Historia pióra wiecznego jest nieco pogmatwana i nie wskazuje jednoznacznie na datę jego powstania. W grobowcu Tutenchamona odnaleziono pierwsze narzędzia pisarskie – trzcinowe rurki umieszczone w miedzianej oprawce, wypełnione atramentem. Leonardo da Vinci w swoich pracach z 1508 roku projektował przyrządy pisarskie z zapasem atramentu. W 1707 roku na dworze Ludwika XIV wynaleziono wieczne pióro umożliwiające pisanie przez określony czas. Do szerszej produkcji weszło ono dopiero około 1822 roku, a późniejsze lata to powolny rozwój technologii i kolejne ulepszenia.

Długopisy to stosunkowo nowy wynalazek węgierskiego pochodzenia, powstały tuż przed II Wojną Światową. Rozpowszechnił się dzięki dopracowaniu i masowej produkcji w Argentynie, niewielkim kosztom oraz niezależności od ciśnienia czy ułożenia podczas pisania. Początkowo długopisy wytwarzane były na potrzeby pilotów alianckich. Pomysł zastąpienia stalówki kulką tamującą wypływ atramentu pojawił się już nieco wcześniej, bo jeszcze w XIX wieku, jednak nie był dostatecznie dopracowany i patent wygasł.

Pióro czy długopis 00

Współczesne przyrządy do pisania

Od czasu powstania długopisów rozwój techniki wytwarzania przyrządów piśmienniczych, nowe materiały, wzory oraz substancje wzbogacające możliwości atramentów czy tuszy sprawiły, że różnego typu piór, pisaków i długopisów jest mnóstwo. W związku z tym nie da się odpowiedzieć, czym pisze się wygodniej, gdyż dużo zależy od konkretnego egzemplarza. Zasadniczo pisanie piórem wymaga zwykle większych umiejętności, by robić to w sposób estetyczny. Z drugie strony jednak nie wymaga stałego dociskania stalówki do papieru, przez co na dłuższą metę może być wygodniejsze.

Pisanie długopisem jest proste i dostępne w praktycznie każdych warunkach. Długopisy zwykle nie plamią, a ich tusz schnie niemalże od razu, więc trudno je rozmazać. Jeden wkład najczęściej wystarcza na o wiele dłuższy czas niż pojedynczy nabój pióra czy napełnienie jego zbiorniczka. Co więcej, długopisy są stosunkowo tanie, choć oczywiście zależy to od modelu. Najtańsze można kupić za mniej niż złotówkę, najdroższe mogą jednak dorównywać ceną nawet najlepszym piórom. 

Nauka pisania a wybór pióra lub długopisu

W polskich szkołach zwykło się przyjmować, iż dzieci uczące się pisać zaczynają od ołówków. Po poznaniu kształtu liter, sposobów ich łączenia i szczegółów zapisu, przechodzą najczęściej na pióro. Pisanie piórem wymaga większego skupienia i umiejętności, dzięki czemu wyrabia w dzieciach lepsze nawyki. Jednak nie zagwarantuje ono, że dziecko pisać będzie starannie, podobnie jak długopis nie sprawi, że dziecko będzie bazgrać. Kompromisem często wybieranym staje się pióro kulkowe, które w pewien sposób łączy cechy obydwu rozwiązań.

Informacje o wyborze idealnego narzędzia do pisania dostarczył sklep internetowy Biurowezakupy24.pl.

Artykuł Partnera

Oceń stronę