Skip to content
Mediapasaz.pl Logo

Znajdź polską instrukcję obsługi

Jaką taśmę LED wybrać? – rodzaje taśm LED

Dziś mało kto wyobraża sobie projekt oświetlenia domu czy firmy bez dekoracyjnego podświetlenia, jakie oferują nam taśmy LED. Pozwolą stworzyć nie tylko wyjątkowy nastrój w Twojej przestrzeni, ale mogą być również używane do podkreślenia architektury wnętrza czy jego ozdób.

Jaką taśmę LED wybrać 01

Jeśli myślisz o wykorzystaniu w swoim projekcie taśm LED, musisz dobrać ich odpowiedni rodzaj do swoich potrzeb. W naszym artykule postaramy się wskazać Ci, co należy wziąć pod uwagę przy wyborze taśmy LED, abyś mógł znaleźć idealne rozwiązanie dla swojego projektu.

Rodzaje taśm LED i ich zastosowanie

Inny rodzaj taśmy LED wybierzesz, jeśli chcesz stworzyć romantyczną atmosferę w swojej sypialni, a na coś innego zdecydujesz się w przypadku budowy oświetlenia w swojej firmie czy łazience. Przy wyborze taśm LED pierwszym, na co powinniśmy zwrócić uwagę, jest półka jakościowa. Decydując się na najtańsze Ledy, należy mieć świadomość, że nie jest to trwałe rozwiązanie. Takie taśmy LED po pewnym okresie użytkowania będziemy musieli zmienić na nowe.

Rodzaje taśm LED

W przypadku kiedy mamy ograniczone możliwości takiej wymiany lub chcemy zdecydować się na lepszy produkt, dobrym rozwiązaniem będą taśmy LED profesjonalne. Jest to rodzaj taśm LED, który został wyposażony w potrójne podłoże PCB (lepsze odprowadzanie ciepła), a przede wszystkim w markowe diody LED, które swoją wydajnością znacząco przewyższają najtańsze zamienniki.

Miejsce montażu taśmy LED

Lokalizacja i miejsce montażu Twojej taśmy LED też będzie miał ogromny wpływ na rodzaj produktu, który wybierzesz. Jeśli poszukujesz taśm LED do zastosowań wewnątrz domu i firmy, możesz postawić na paski o standardowej klasie szczelności IP20. Jeśli Twoja taśma LED będzie zainstalowana na zewnątrz lub w łazience, należy wybierać wyłącznie paski o klasie szczelności IP65, czyli takie, które są odporne na szkodliwe dla elektroniki działanie wilgoci, pyłu czy kurzu.

Poznaj najważniejsze cechy taśm LED

Wybierając taśmę LED, dobrym rozwiązaniem jest porównanie cech modeli, tak aby znaleźć najlepsze rozwiązanie dla swojego projektu. Najważniejsze czynniki, jakie warto wziąć pod uwagę, obejmują:

  • Rodzaj zastosowanych diod LED: Istnieją dwa główne typy diod LED stosowanych w taśmach LED – SMD i COB. Taśmy LED wyposażone w diody SMD, to najpopularniejsze dziś Ledy, które dostępne są wielu konfiguracjach i barwach światła. Taśmy LED COB to nowość na rynku oświetleniowym, która oferuje nam w pełni jednolitą, bezpunktową linię światła.
  • Liczba diod LED na metr: niezwykle ważny parametr, która określa ilość diod zamontowanych na metrze bieżącym naszej taśmy. Najczęściej występuje 60 LED/m, jeśli oczekujemy bardziej jednolitego oświetlenia, możemy zdecydować się na taśmy wyposażone w 120 LED/m. W przypadku taśm COB, z uwagi na w pełni jednolite światło, paski wyposażone są w ponad 500 LED/m.
  • Barwa światła LED: temperatura barwy taśm jest mierzona w kelwinach i określa jak ciepłe bądź chłodne będzie światło przez nie emitowane. Niższa wartość kelwinów oznacza cieplejsze światło, a im wyższa wartość tym strumień świetlny będzie chłodniejszy, czyli bielszy.

Rodzaje taśm LED – ich cena i długość

Taśmy LED mogą znacznie różnić się ceną, w zależności od takich czynników jak jakość, jasność i długość. Przy wyborze taśmy LED do swojego projektu ważne jest, aby wziąć pod uwagę budżet, jaki przygotowaliśmy na dekoracyjne oświetlenie oraz dokładnie odmierzyć potrzebną ich długość.

Taśma LED Cyfrowa

Aby określić, jaka długość paska LED będzie potrzebna, należy jeszcze przed samym zakupem dokładnie wymierzyć projektowany obszar. Na przykład, jeśli chcesz umieścić paski LED pod szafkami kuchennymi, zmierz obwód wszystkich szafek. W przypadku kiedy chcesz zastosować je wzdłuż schodów, należy zmierzyć długość każdego schodka.

Wybierz odpowiednią długość taśmy LED do swojego projektu

Teraz, gdy już wiesz, jakiej długości taśmy LED potrzebujesz, możesz zabrać się za jej zakup. Większość dostępnych na rynku taśm LED dostępna jest na bądź w pełnych rolkach o długości 5 metrów. Niektóre modele występują nawet w znacznie dłuższych długościach, które później możemy odpowiednio dociąć w sekcjach cięcia.

Jaką taśmę LED wybrać

Jeśli Twój projekt jest na mniejszą skalę i obejmuje jedynie oświetlenie podszafkowe w kuchni, wtedy krótsze listwy sprawdzą się lepiej i będą znacznie łatwiejsze do zainstalowania. Większe projekty, takie jak montaż taśmy LED na klatce schodowej czy instalacja wokół ścian salonu, czy sypialni będą wymagały wykorzystania dłuższych odcinków LED.

Jaką taśmę LED wybrać?

Jeśli chcesz efektownie podświetlić wnętrze swojego domu lub firmy, taśmy LED będą świetnym rozwiązaniem. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli taśm LED, więc warto przy ich zakupie zwrócić uwagę na najważniejsze cechy każdego modelu. Oto kilka zagadnień, które powinieneś rozważyć jeszcze przed samym zakupem taśmy LED:

  1. Rozważ cel swojego projektu i zastosowanie taśm LED?
  2. Sprawdź różne rodzaje taśm LED i porównaj cechy każdej z nich.
  3. Określ potrzebną długość taśmy LED dla swojego projektu. Zmierz długość projektowanego obszaru i wybierz pasek, który będzie do niego idealnie pasował.

Postępując zgodnie z naszymi prostymi wskazówkami, a z pewnością znajdziesz idealną taśmę LED dla swoich potrzeb!

Artykuł Partnera